Počasí dnes:

18. 4. 2024

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Obsah

Mateřská škola je od roku 2002 samostatným právním subjektem - příspěvkovou organizací.

Mateřská škola Chelčice

Školu navštěvují děti nejen z Chelčic, ale také z přilehlého okolí. Nabízí kapacitu až 56 dětí.

Budova je jednopatrová. V poschodí budovy jsou dvě třídy, které slouží pro pedagogickou činnost. Jsou vybaveny dětským nábytkem, který vytváří různá zázemí a koutky pro děti. Dále je zde sociální zařízení pro děti a zaměstnance. Po obědě se rozkládají molitanová lehátka pro odpočinek dětí. Vestibul, chodba, schodiště i šatny jsou využívány pro výstavu prací a výrobků dětí.

Součástí školy je školní kuchyně, která byla zrekonstruována a zmodernizována v roce 2002 dle finančních možností zřizovatele. Kuchyně spolu s jídelnou a šatnou pro děti a zaměstnance tvoří přízemí školy. V roce 2022 o letních prázdninách byla dokončena přístavba zadní části mateřské školy. Přístavbou vznikla ze stávající jídelny nová třída a v druhé části nová jídelna.

JídelnaChodbaŠatna I.Šatna II.

KuchyňMateřská škola je umístěna na začátku obce na mírném kopečku. Před školou je travnatý plácek s dvanácti pohádkovými pařezy, kde si děti velmi rády hrají. Na stráni mohou v zimě bobovat, sáňkovat, v létě „válet sudy“, pouštět obruče… Na východ od školy se dostaneme do krásné přírody - k rybníku, do lesa, k posedu, kde mohou děti pozorovat život živočichů a různé druhy rostlin. Půjdeme-li na západ od školy, dojdeme do alejí třešní a jabloní, kde děti celý rok pozorují ovocné stromy. Umístění naší školy umožňuje mnoho pozorování v přírodě, nabízí realizaci prvků ekologické výchovy - naplňování programu zdravého životního stylu, umožňuje řadu delších vycházek, pěších výletů, a tak podporu zdraví dětí.

ZahradaZahradaZahradaZahradaZahradaK mateřské škole patří velká školní zahrada, která se rozkládá, hned vedle školy. Je celá porostlá upraveným trávníkem, keřovitými zákoutími pro spontánní hry dětí, hřištěm pro míčové hry a závodivé činnosti a vzrostlými stromy, které zahradu zdobí, ale zároveň poskytují i příjemný stín v horkých letních měsících. Součástí zahrady jsou dvě upravené pískoviště, houpačky se skluzavkou, balanční most, houpací hnízdo, průlezka, dva altány pro hračky dětí a domeček na hraní. Od roku 2019 je součástí školní zahrady dopravní hřiště s mobilními značkami.

Budova mateřské školy má dlouholetou historii. Původní dřevěná budova školy, která se dle paměti připomíná již od roku 1507, byla v roce 1882 přestavěna v jednopatrovou budovu zděnou, ta je až do dnes zachována téměř v původní podobě. V roce1978 po rekonstrukci budovy a modernizaci vnitřního vybavení vznikla dvoutřídní mateřská škola. Od roku 1994 měla škola pouze jednu třídu. V roce 2009 došlo k malé rekonstrukci školy (vyměněna oken a vchodových dveří, rekonstrukce sociálního zařízení). Pro velký zájem rodičů a velký počet dětí byla v roce 2009 otevřena druhá třída. V roce 2019 byly z bezpečnostních důvodů pořízeny videotelefony do každé třídy a jídelny. V roce 2020 došlo k renovaci menší třídy, proběhla elektroinstalace, položení nové podlahy, instalace světel a výměna dvířek. V roce 2021 byla provedena rekonstrukce šaten a položena podlaha do celého přízemí. V roce 2022 byla přistavěna třída Mravenečků a nová jídelna.

Umývárna

Nová třída MRAVENEČKŮ

MRAVENEČCIMRAVENEČCIMRAVENEČCIMRAVENEČCIMRAVENEČCIMRAVENEČCIMRAVENEČCIMRAVENEČCI